Fotogalerie - Armádní literární klub

Armádní literární klub
Oficielní stránky internetového armádního literárního klubu
Přejít na obsah

Fotogalerie

Několik slov úvodem
Těmito snímky zahajujeme zveřejňování prací našich kolegů, kteří se zabývají fotografováním, ale nejen tím. Připravujeme i malířské produkty. Možná se objeví i další díla jiných "kumštovných" oborů. Podívejte se na nádherné snímky nádherného jihočeského města Bechyně. Někteří z nás jsou poutáni vzpomínkami na službu na bechyňské letecké základně bývalého 9.slp našeho letectva. Ale i ti, kteří dleli služebně v blízkém Táboře jistě nepohrdnou pohledy na milou Bechyni. Tím vyjadřujeme i dík autorovi plk. Karlu Kaslovi, který tráví podzim života v tomto čarokrásném městě.
Blok plk. Karla Kasla
     Zdravím Vás. Tak trochu o sobě. Zatím to jde. Když je vhodné počasí, chodím ven. V posledních dnech moje nejdelší trasa byla více než hodinová. Na kilometry se to nedá počítat. Musím velmi pomalu. Zrychlit chůzi, brzká únava. Ta vadí. V posledním měsíci jsem měl práce s fotkami a videi víc než požehnaně. Nevadí, zvládl jsem to. Za to své zaujetí pro tohoto "koně" jsem zde v Domově rád. Nevím, co bych tady dělal bez něho. Stručně, zatím to ujde. Když se to nezhorší, budu jen rád.
     Věřím také, že u Vás je to obdobné, jen trochu s jiným zaměřením a snad i postižením. Jak jsi Jardo řekl. Ještě jsme tu. Dost vzpomínám na doby, kdy jsme byli ještě mladí a jakž takž fit. Jen to vzájemné setkání nevyjde.
     Nyní k těm fotkám. (1) jsou to fotky lučního (polního)  kvítí; (2)většinou posbírané mezi paneláky na sídlišti v Bechyni; (3) fotky jsou upravované; (4) jsou většinou z minulých let /nejen z letošního roku/).

Ještě jednou zdravím
Mějte se fajn
Karel
Autor plk. Karel Kasl - Luční květiny
Autor plk. Karel Kasl - Bechyně
Blok Jana Duchka
Madeira
Gen. v. v. PhDr. Jan DUCHEK
Říjen 2017
 
           Zatímco si Pražané v červenci roku 1419 krátili dlouhou chvíli vyhazováním konšelů z oken Novoměstské radnice, vymýšleli portugalští námořníci jméno pro ostrov, u kterého před pár dny zakotvili. Protože byl celý pokryt hustými lesy, nazvali jej Madeira – „ostrov dřeva“. Tehdy ještě Prahu a tři tisíce dvě stě kilometrů vzdálený ostrov uprostřed Atlantiku nespojovalo vůbec nic. To až o půl tisíciletí později si na Madeiře manželka našeho „císařpána“ Sisi léčila tuberkulózu a jeho nástupce, blahoslavený Karel I. tady zdrcený a zchudlý nalezl místo svého posledního odpočinku.


     Dnes nás, vedle členství v EU a cestovního ruchu, spojuje s Madeirou i pivo. Když začal pivovar v Câmara de Lobos  vařit značku Coral z českého chmele a z českého sladu, porazil veškerou konkurenci a stal se na ostrově monopolním výrobcem. Pivo je to dobré, ale slávu ostrova přece jen zakládá jiný nápoj - luxusní dezertní víno Madeira. Své o tom věděli američtí prezidenti i britský premiér Winston Churchil. I on patřil k plejádě slavných, kteří si nejen skvělé víno, ale celou Madeiru oblíbili.
    Dlouho jsem si myslel, že nejvíc tunelů je v Norsku. Nebo v Rakousku. Nebo v Itálii. Ostrov Madeira ale určitě není pozadu - tunely je provrtán skrz naskrz. Na území desetkrát menším než Plzeňský kraj je jich několik set. Tunely jsou součástí levád jimiž se na ostrově po staletí rozvádí voda, tunely, jen tak nahrubo vysekané ve skále, jsou nezbytnou součástí starých příbřežních silniček. Pravé posvícení, a nejen tunelové, začalo ale po vstupu do Evropské unie. Díky štědrým dotacím z pevninského Portugalska a z EU byla grandiózním způsobem zmodernizována dopravní infrastruktura a byla vybudována i fascinují infrastruktura pro sport a cestovní ruch. Už od pohledu se ale zdá, že ne vše je plně využitelné a také trvale udržitelné. Prezident Alberto, Jardin díky své populistické politice vydržel v čele Madeiry neskutečných třicet sedm let a stal se chorobně závislým na slavnostním kladení základních kamenů a stříhání pásek. Šťouraví novináři mu v jednom roce spočítali účast na čtyři sta padesáti takových akcí. Když začaly dotace vysychat, tak si Jardin půjčoval a zadlužil Madeiru s necelými třemi sty tisíci obyvateli šesti miliardami eur. Miguel Albuquerque, který ho před dvěma lety nahradil, bude mít hodně starostí, než se mu podaří dát rozvrácené finance do pořádku. Má k tomu ale velmi schopného pomocníka – Madeiru samu.
    

 
   Ostrov,  který před pěti miliony let vyvřel zpod africké tektonické desky, je totiž neskutečně krásný. Nemá zlaté písečné pláže, jeho břehy tvoří převážně strmé skalnaté útesy. Golfský proud mu ale zajišťuje úžasné klima, úrodná půda ze zvětralé lávy dává růst té nejbujnější vegetaci, má nádherné hory a úžasné cesty kolem desítek kilometrů levád. Cestovní agentury se předhánějí v superlativech a tak už Madeira není „ostrovem dřeva“ ale „ostrovem věčného jara“, ostrovem květů a vůní“ nebo „zelenou perlou Atlantiku“. Všechno je, kupodivu, pravda a tak není divu, že cestovní ruch se na výkonu zdejší ekonomiky podílí celou pětinou. Pokud v tradičních středomořských destinacích potrvá politická nestabilita a riziko terorismu, šance Madeiry jen porostou. Najednou mě napadá…..vůbec si nevzpomínám, že bychom za celý pobyt viděli policejní uniformu. A také nás, ani dávno po setmění, nenapadalo myslet na to, kudy jdeme a koho potkáme - což se o takové Káhiře, Limě nebo Mexico City říci nedá. A to obrovské zadlužení? Chce se věřit tomu, že pod rozumným a nepopulistickým vedením se s ním Madeira časem vyrovná. Je sice celá pro tunelovaná, ale nezdá se být vytunelovaná. Konec konců i Praha si musí nějak poradit se svojí „Blankou“.  
    

27. října 2017 z Klatov zdraví Jan Duchek   

 
(rok 2006)
Gen. v. v. PhDr. Jan DUCHEK


           
 
 
gen. Jan Duchek - Fotky z pěti světadílů
Blok Jana Polácha
nadpraporčík v. v. letovod - radista v bývalém VÚ 031 Kbely

Petrohrad I.část
Moje cesta po Chile, Velikonočním ostrově, Patagonii, Ohňové zemi a Argentině.
Moje cesta po Chile - Velikonoční ostrov - Rapa Nui se sochami Moai
Cessta z Rapa Nui do Chilské Patagonie a na Ohňovou zemi.
Ohňová země - Nejjižnější město na světě "USHUAIA" 1 tisíc km od Jižního pólu.
Buenos Aires - Argentinská chlouba Jižní Ameriky.
Návrat na obsah