Hudba - Armádní literární klub

Armádní literární klub
Oficielní stránky internetového armádního literárního klubu
Přejít na obsah

Hudba

DNY NADĚJÍ V MÁJI 1945
Jako po každé válce rodiče vtloukají svým dětem do hlav, že tahle byla již opravdu poslední. I já mám tytéž vzpomínky na májové dny, kdy se vraceli členové naší rodiny po pěti létech z věznic, koncentráků a z odbojářských úkrytů. Chyba lávky. Válka ještě neskončila a již se chystala ve skrytu politických čachrů válka další. Zpočátku skutečně skrytě, lidé světa o tom nic nevěděli. A ti, kteří věděli, nebo alespoň tušili, nechtěli si po prožitých hrůzách takovou možnost připouštět. Zdecimované armády, vítězů i poražených, tedy jejich příslušníci, ti kteří skutečně bojovali, krváceli, hynuli, ti si přece takovou možnost ani nemohli připustit. Jejich fyzické i psychické ustrojení to nemohlo vůbec vstřebat, takové myšlení. Holocaust, šest milionů brutálně, drasticky, nelidsky vyhubených Židů, bestiálně vyvraždění lidé v Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Polsku, nálety ve Francii, Britanii. Nejen naše Lidice, ale tisíce vesnic na Východě…jen samé utrpení, nelidskost, zrůdnost chování člověka, o kterém spisovatel Gorkij prohlašoval, že „Člověk – to zní hrdě“. Bohužel, jednostranné konstatování. Byli také Hitlerové, Hirohitové a další. Že by již v současnosti nebyli? Ale ano jsou, a není jich málo.
 
V naší generaci, nás, narozených ve třicátých létech minulého století snad již paušální vtloukání ideje svým dětem o poslední válce v historii lidstva nebylo. Alespoň ne v mém případě. Nebo snad ne v takové míře, jako u našich rodičů. Churchillův projev ve Fultonu oznámil nové rozdělení světa, a tedy vznik předpokladu k další válce, v pořadí třetí světové. Atomové. Že byla „jen“ studená? Nevadí. Pádem jedné velmocenské ideologie se zdálo, že svět se přece jen válčení možná vyhne. Opět chyba lávky. Zase vzepětí zloby a její stálý nárůst. Dnešní stav Severní Koreje versus Spojené státy. Trvale Afganistán, Sýrie. Zbývají tedy jen stálé pokusy další Velké válce zabránit. Ale – podaří se to?
 
Vraťme se do slavných dnů roku 1945. Tehdy mezi šťastnými vítězi Spojenců zněly písně, které poté ovládly éter celého světa. Zněly ještě dlouho, i v době, kdy nadšení z vítězství pomalu opadalo. Zveřejňujeme je proto, abychom si my lidé, obyčejní lidé, nikoliv mnozí nenávistní politici světa, lidé se zvrácenou myslí, mocichtivostí, nositelé zrůdných ideologií, abychom si byli vědomi toho, že sice hrozby válek nikdo a nikdy neodvrátí, ale že se je alespoň pokusí udržet na uzdě, zmírnit vliv proklatého symbolu víry v mamon, který je prapříčinou všech válek. K tomu nám dopomáhej sám Vesmír a jeho moudrost tvoření i zániku.
The Star Sisters - Andrews Sisters Medley
Елена Ваенга "Песни военных лет" 2014
The Andrew Sisters - Beer Barrel Polka
Mořeplavba s pianem. Chopin, Beethoven, Rossini.
V POČÁTKU NOVÉHO ROKU 2018 PŘEDÁVÁME NOVOROČNÍ PŘÁNÍ NAŠEHO STÁLÉHO SPOLUPRACOVNÍKA, KOLEGY Pepíčka MIHULEHO (stíhací pilot, plk. Josef MIHULE), VYJÁDŘENÉ JEHO OSOBITOU FORMOU, HUDEBNÍM POSELSTVÍM, VZNIKLÝM V JEHO LABORATOŘI. TAK TEDY - VŠ NEJLEPŠÍ A BÁJEČNÝ POSLECH DO NOVÉHO ROKU 2018!
Návrat na obsah